اپل ۲۵ میلیون یورو به خاطر کاهش سرعت آیفون‌های قدیمی جریمه شد

2 هفته پیش

شرکت اپل به خاطر پرونده قانونی مربوط به سال ۲۰۱۷ و کاهش سرعت آیفون‌ها به صورت عمدی در دادگاه فرانسه محکوم به پرداخت ۲۵ میلیون یورو به عنوان جریمه شده است.

اداره کل رقابت ، مصرف و مقابله کلاه‌برداری کشور فرانسه (به اختصار: DGCCRF) که به عنوان بخشی از وزارت اقتصاد این کشور فعالیت می‌کند، به‌تازگی اعلام کرده که شرکت اپل به دلیل عدم اطلاع رسانی به کاربران این کشور درزمینهٔ کاهش سرعت آیفون‌ها به صورت عمدی و از طریق آپدیت‌های نرم افزاری سیستم عامل آی او اس، مقصر شناخته شده است و باید جریمه‌ای مشخص را بابت این مسئله پرداخت کند.

این اداره در بیانیه‌ای که به خبرگزاری‌ها ارائه داده است، اعلام کرده که پس از انجام فرایندهای مربوط به بررسی پرونده کاهش عمدی سرعت آیفون‌ها توسط اپل به این نتیجه رسیده است که این شرکت درزمینهٔ شفاف سازی کامل در مورد محصولات فروخته شده و ارائه خدمات پس از فروش عادلانه کم کاری کرده است و به همین دلیل موظف به پرداخت ۲۵ میلیون یورو به عنوان جریمه است. این بیانیه در روز جمعه منتشر شده است و هنوز شرکت اپل در این زمینه ادعایی نکرده است.

در سال ۲۰۱۷ میلادی شرکت اپل اعتراف کرد که با استفاده از آپدیت‌های نرم افزاری ارائه شده از طریق سیستم عامل آی او اس اقدام به کاهش عمدی سرعت آیفون‌ها می‌کند. این مسئله روی آیفون ۵ اس و مدل‌های جدیدتر تا آیفون ۷ را شامل می‌شد. این اعتراف باعث شد تا موجی عظیم از اعتراض‌ها علیه شرکت اپل در سراسر جهان به راه بیافتد و حتی بسیاری از مقام‌ها دولتی این شرکت را مورد پیگرد قانونی قرار گیرند. شرکت اپل بعدها اعلام کرد که این مسئله به دلیل کاهش عمر مفید باتری آیفون‌ها بوده است و به دلیل نشان دادن حسن نیت، هزینه تعویض باتری این تلفن‌های هوشمند را به نصف کاهش داد.

با این حال این شرکت هنوز به دلیل بسیاری از مسائل قانونی، درگیر رویدادهای پس از کاهش عمدی سرعت آیفون‌ها است.

0
نویسنده مطلب حسین سامقانی
Web Designer

بدون دیدگاه