اصلی ترین مشکل AirPods Pro چیست؟

3 ماه پیش

اگر قصد خرید ایرپاد پرو اپل را دارید باید بگوئیم که حداقل تا پایان خواندن این مطلب و آگاه شدن از مشکل ایرپاد پرو اپل که در واقع اصلی‌ترین مشکل آن است، دست نگه دارید! ایرپاد پرو هرچقدر هم که عالی و زیبا باشد، باز نقصی دارد که شاید شما را از پرداخت ۲۵۰ دلار برای خرید آن منصرف کند. مبلغی که احتمالا بالاترین هزینه‌ شما برای هدفون در طول عمرتان باشد. نقص بزرگی که در ایرپاد پرو وجود دارد یک بار مصرف بودن ایرپاد پرو است.

مشکل ایرپاد پرو اپل این است؛ یک بار مصرف بودن!

نکته‌ای که ما در این مطلب می‌خواهیم به آن اشاره کنیم این است که اپل، ایرپادهایی تولید کرده که باتری‌هایش در واقع غیرقابل تعویض هستند! این در واقع چیری است که وب‌سایت iFixit که به کالبدشکافی محصولات شهره است روی آن تاکید کرده است!

همه باتری‌ها در طول زمان ضعیف می‌شوند پس مشکل ایرپاد پرو به اندازه کافی بزرگ و مهم است. باتری‌ها به طور بدیهی پس از دو یا سه سال استفاده، طول عمر شارژی که نگه می‌دارند به ۵ ساعت، یعنی نصف طول عمر شارژ اولیه یا حتی کم‌تر می‌رسد.

این یعنی یک سال بعد، ایرپادهای درخشان و زیبای شما تقریبا بلا‌استفاده می‌شوند. در آن زمان، هیچ آدم عاقلی آن‌ها را از شما نمی‌خرد و تنها گزینه‌ پیش روی شما، دور انداختن ایرپادهای گران‌قیمت و نازنین‌تان است.

درست خواندید! ایرپاد پرو ۲۵۰ دلاری و براق شما حداکثر پس از دو تا سه سال استفاده، به سطل زباله می‌روند و مجبورید هدفون جدید بخرید. معنی لغوی محصول یک بار مصرف همین جمله‌ بالاست.

ایرپاد نسل اول اپل، از باتری‌های اختصاصی استفاده می‌کرد که در قسمت ساقه ایرپاد قرار داشت و به همین خاطر، تعمیر آن غیرممکن بود. اما اگرچه ایرپاد پرو جدید اپل از باتری دکمه‌ای استاندارد استفاده می‌کند و  اجزای دیگر آن مانند تراشه‌های گران‌قیمت و آنتن‌های آن در بخش دیگر آن یعنی ساقه ایرپاد پرو قرار گرفته‌اند اما با این وجود، هنوز هم به همان اندازه تعمیر آن غیرممکن است.

دلیل این موضوع ساخت ایرپاد پرو به روشی غیر ماژولار و استفاده بسیار زیاد از چسب است که فرآیند برداشتن و جایگزین‌کردن باتری ایرپاد پرو را بسیار دشوار و نزدیک به غیرممکن کرده است.

آیا مشکل باتری ایرپاد پرو برای همه هدفون‌های وایرلس وجود دارد؟

آیا همه ایرفون‌های بی‌سیم از همین مشکل برخوردارند؟ آیا تعمیر ایرفون‌های کوچک بی‌سیم غیرممکن است؟ نه! ممکن است! برای مثال، سامسونگ در گلکسی باد، باتری‌های سکه‌ای استانداردی را به کار برده که می‌توانید با قیمت ۲۰ تا ۳۰ دلار تهیه کرده و در عرض یک ساعت آن‌ها را جایگزین کنید!

ایرفون‌های خوش صدای WF-1000XM3 سونی، از همین نوع باتری استفاده می‌کنند و زمانی که پس از چند سال استفاده، ناگزیر ظرفیت اصلی خود را از دست می‌دهند، به راحتی تعویض می‌شوند.

مهندسانی که این دو هدفون و محصولات مشابه را تولید کرده‌اند به خوبی می‌دانستند که هدفون‌های بی‌سیم پس از چند سال استفاده باید باتری‌های‌شان عوض شود.

از سوی دیگر، اپل جزو معدود شرکت‌هایی است که ایرفون‌های تولیدی‌اش تعمیرشدنی نیستند. به نظر می‌رسد اینطور نیست که اپل از مشکل ایرپاد پرو آگاه نباشد؛ زیرا افراد زیادی به این مشکل که در ایرپاد نسل اول هم وجود داشت، اشاره کردند و مطمئنا اپل در مراجعه مشتریان خود نیز از این موضوع آگاه شده است اما چرا باز هم این اشتباه را تکرار کرده است؟ مصرف‌گرایی و مراجعه دوباره!

چرا نباید ایرپاد پرو اپل را بخرید؟

پس از همه حرف‌هایی که زدیم به جمله اول مقاله بازگردیم که نوشتیم شما نباید ایرپاد پرو اپل را بخرید. نتیجه کالبدشکافی ایرپاد پرو اپل توسط وب‌سایت iFixit در نهایت تعمیر ایرپاد پرو اپل را غیر عملی و هم غیر اقتصادی دانسته است! اما تصمیم با شماست!

حالا که از مشکل ایرپاد پرو اپل خبر دارید و می‌دانید ایرپاد پرو اپل محصولی یک بار مصرف است، می‌توانید بروید و ۲۵۰ دلار برایش خرج کنید. صدای خروجی ایرپاد پرو عالی است، راحت هستند و نسبت به ایرپاد نسل اول بسیار راحت‌تر و مطمئن‌تر در گوش افراد قرار می‌گیرند. فقط متوجه باشید که اگر به طور مداوم از آن‌ها استفاده کنید که مطمئنا خواهید کرد، زیادی به آن دل نبندید چرا که باید پس از ۲ تا ۳ سال آن را دور بیندازید و یکی دیگر تهیه کنید!

با وجود این مشکل ایرپاد پرو اپل مثل همیشه تصمیم نهایی با شماست اما ما نمی‌توانیم از این نوع مصرف‌گرایی و یک بار مصرف بودن برنامه‌ریزی‌شده حمایت کنیم اما واضح است که اپل می‌خواهد صنعت محصولات خود را به همین سمت ببرد!

0
نویسنده مطلب حسین سامقانی
Web Designer

بدون دیدگاه